{امداد خودرو سراسري آئین البرز (مشهد)} 09358211033-05133005

{امداد خودرو سراسري آئین البرز (مشهد)} 09358211033-05133005

● امداد خودرو آئین البرز را بشناسید شركت امداد خودرو شهابی شركتی خدماتی است كه با هدف ارايه خدمات امداد خودرو سیار در استان خراسان رضوی تاسيس شده است.امداد خودرو مشهد انجام کلیه خدمات در اسرع وقت با تماس مرگزی 33005 شبانه روزی نماینده خودرو سازان چری - ام وی ام - جیلی مدیران- رامک خودرو - رنو

اصول رانندگی در برف


اصول رانندگی در برف

اصول رانندگی در برف

در چنین شرایطی بسیاری از مردم نیز امکان استفاده از خودروهای مناسب این شرایط، مثل خودروهای دو دیفرانسیل، را ندارند. بنابراین پیروی کردن از چه اصولی می تواند به بهتر و مطمئن تر راندن در برف و یخ منجر شود و باعث کاهش خطرات و تصادفات ناشی از برف می شود؟

یکی از مهم ترین اصول برای رانندگی کردن در برف، مجهّز نمودن خودرو به وسایلی است که مربوط به این شرایط می شوند. هرقدر هم که راننده ای حرفه ای باشید، گاه بر اثر اتّفاق و یا از سر اجبار، نمی توانید همه ی اصول رانندگی در زمین های لیز و یخ -زده و برفی را رعایت کنید. در این مواقع، تجهیزات زمستانی بسیار موثّرخواهند بود. زنجیر چرخ و یا لاستیک های یخ شکن، حیاتی ترین تجهیزات در این شرایط هستند و قانون ساده ای نیز در کارکرد آن ها نقش ایفا می کند: اگر اصطکاک زمین با لاستیک شما کم شده است، اصطکاک لاستیک را با زمین جدید بالا ببرید . زنجیر چرخ و میخ های موجود در لاستیک های یخ شکن، با گیر کردن در برف و یخ، به خوبی این کار را انجام می دهند و در نتیجه ی افزایش اصطکاک، نیروی لازم برای شروع به حرکت، ایستادن و دور زدن خودروی شما توسّط اصطکاک ایستایی تامین خواهد شد که از لیز خوردن جلوگیری می کند.بسیار دقّت کنید که زنجیر چرخ را باید به چرخ های محرّک متصل کنید، نه به چرخ های هرزگرد. افزودن وزن بر روی چرخ های محرّک نیز تاثیر بسزایی بر لیز نخوردن و حرکت مناسب خواهد داشت.

مسئله ی مهمّ دیگر به هنگام رانندگی در برف نحوه ی رانندگی است. از آن جا که در این شرایط زمین لیز است، باید از وارد کردن هرگونه نیروی بیش از حد از طریق چرخ ها به زمین خودداری نمود. این مهم نیست که هدف از اعمال نیروی زیاد و ناگهانی چه باشد، مهم این است که هر نوع نیرویی را اصطکاک تامین می کند و این میزان اصطکاک است که به هنگام برفی بودن زمین کم است. پس این نکات را به یاد داشته باشید: از گاز دادن زیاد و ناگهانی، بالاخص در دنده های سنگین که تورک بالایی را توسّط چرخ به زمین منتقل می کنند، بپرهیزید. آهسته ترمز کنید و تحت هیچ شرایطی ناگهانی و با فشار زیاد ترمز نکنید.

برای این کار ترمز را مانند یک ابر پر آب در نظر بگیرید که قصد دارید آب آن را به آرامی تخلیه کنید. سعی کنید دورموتور خودرو را حتی اامقدور لالا نگاه دارید , حتماً و موکّداً فرمان را با دو دست بگیرید و همان طور که در سری مقاله های حرفه ای برانید بدان اشاره شد , فرمان را همیشه هول دهید .زیرا در هنگام کشیدن فرمان , ناخودآگاهانه نیروی پر تنشی را به فرمان وارد می کنید . به چرخ ها اجازه ندهید که مسیر خود را به شکل ناگهانی تغییر دهند. مسیر حرکت را شما باید تعیین کنید، نه سطحی که روی آن هستید ! با دستی که مخالف جهت پیچیدن شماست. از پیچیدن در سرعت های بالا، گاز دادن در هنگام پیچیدن و حتّی ترمز کردن، چه آرام و چه محکم و ناگهانی، در حین دور زدن و پیچیدن خودداری کنید. پس به هنگام پیچیدن حتماً با سرعت ثابت بپیچید. به هنگام شروع به حرکت (و یا تعویض دنده) کلاچ را بسیار آرام بالا بیاورید و اصلا و ابدا زیاد گاز ندهید، قطعا بی حاصل خواهد بود! به هنگام آغاز به حرکت، از حال سکون، کلاچ را در نقطه ای اندکی بالاتر از حالت نیم کلاچ بیاورید و اندکی گاز را بفشارید تا خودرو آرام آرام شروع به حرکت کند و از میان برف درآید. آن دسته از دوستانی که اتوموبیل دنده ی اتوماتیک بدون امکان قفل دیفرانسیل را دارند، با قرار دادن دنده در حالت درایو یا تیپ ترونیک دنده ی 2 یا 3 و گاز دادن کم، می توانند بهتر شروع به حرکت کنند. در برخی اتوموبیل ها همانند 206 اتوماتیک، علامت برف در کنار دنده به همین منظور تعبیه شده است، کافیست آن را در حالت درایو فشار دهید.

در هنگام لیز خوردن خودرو از عقب , خودرو به اصطلاح Oversteer می شود پس بصورت خلاصه موارد ذیل را رعایت کنید :
1- قبل از ورود به پیچ سرعت خودرو رابه حد مناسب کنید
2- دور موتور را بالا نگاه دارید
3- اگر خودرو دیفرانسیل جلو دارید , هنگام وقوع بیش فرمانی کمی احتیاج به فرمان مخالفی داریم که میزان آن بستگی به زاویه سر خوردن عقب خودرو دارد و کمی فشار را روی گاز بیشتر کنید تا خودرو به حالت نرمال رسیده و چسپندگی به چرخ های عقب بازگردد و سپس به مسیر برگشته و از پیچ عبور کنید . در خودرو های دیفرانسیل عقب کمی حساسیت روی پدال گاز زیاد است ; پس از وقوع بیش فرمانی لحظه ای پا را از پدال گاز برداشته و سپس فرمان مخالف و عبور از پیچ .


چند نکته ی دیگر نیز برای دید بهتر لازم است. اگر برف شدیدی می آید، حتما چراغ های خود را روشن کنید، امّا در حدّی که دیدتان مناسب شود و مهم تر آن که دیگران شما را تشخیص دهند، نه در حدّی که دید سایر رانندگان را مختل کنید،برای مثال از فلاشر استفاده کنید. اگر هوا آفتابی است و بر روی زمین برف نشسته، حتما از عینک آفتابی استفاده کنید و به برف سفید خیره نشوید.

در پایان یاد آور می شوم که حتّی با رعایت کردن اصول رانندگی، از جمله کم شتاب حرکت کردن در تمام جهات، و استفاده از وسایل و تجهیزات زمستانی، مثل زنجیر چرخ، امکان خطر در آب و هوای برفی بالاست. بنابراین خواهشمندم که به آرامی و با حوصله رانندگی کنید و در صورت وخامت شرایط و در دسترس نبودن خودروی مناسب، از رانندگی بپرهیزید.

 

  انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 274

دیدگاه های کاربران (0)

بلوار جمهوری بین جمهوری 23 و 25 نرسیده به چهاراه امداد خودرو مشهد 33005 - 051

كليه حقوق اين پايگاه نزد روابط عمومي {{ امداد خودرو سراسري آئین البرز (مشهد) }} 09358211033 محفوظ مي باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما